چسب پایه کیسه دو تکه

چسب کیسه استومی مهم‏ ترین جزء آن است که در واقع پیوند دهنده کیسه و بدن استومیت با یکدیگر است. اگر چسب کیسه به طور مطمئنی کیسه را در جای خود نگه ندارد، یا اگر پوست اطراف استوما را در شرایط طبیعی و سالم خود حفظ نکند، کیسه استومی کارکرد مثبتی در جهت ارتقاء کیفیت زندگی استومیت نخواهد داشت

ويژگي هاي چسب مناسب كيسه استومي

 چسبندگی مناسب

چسب باید از تماس مواد دفعی با پوست اطراف استوما جلوگیری کند. در غیر اینصورت مواد دفعی به پوست صدمه می‏زنند و لایه سطحی آن را از بین می‏برند.

  • حفظ pH پوست

چسب باید pH پوست را در حد 5/5 که مقدار طبیعی آن است، حفظ نماید. در غیر اینصورت تغییرات pH باعث کاهش مقاومت پوست در برابر میکروارگانیسم‏ ها و منتهی به عفونت می‏شود.

  • جذب رطوبت

چسب باید رطوبت پوست را در حد متعادلی حفظ نماید. در غیراینصورت پوست دچار خیس خوردگی می‏شود و آسیب می‏بیند

  • جدا شدن ملایم

چسب باید بدون آسیب به لایه سطحی پوست قابل برداشتن باشد. در غیر اینصورت با از بین رفتن تدریجی لایه اپی‏درم، ریسک ایجاد زخم و عفونت افزایش مي يابد.

  • مقاومت در برابر خوردگی

چسب نباید در تماس با مواد دفعی دچار خوردگی و تجزیه شود و باید انسجام خود را حفظ کند. در غیر اینصورت پوست دچار آسیب می‏گردد.

آلترنای دوتکه مجهز به یک سیستم بسته شدن مکانیکی است که شما را از قفل شدن کیسه بر روی پایه مطمئن می سازد.

نوع چسب کیسه استومی در افراد مختلف و همچنین بر اساس شرایط آب و هوایی متفاوت است. کلوپلاست بیش از پنجاه سال تجربه و تخصص در زمینه ساخت چسب کیسه ‏های استومی دارد و همواره گزینه ‏های متنوعی از چسب کیسه استومی را به استومیت‏ ها عرضه می‏کند. در حال حاضر دو نوع چسب متفاوت از کلوپلاست در کیسه ‏های استومی در ایران موجود است.

چسب Curagard

 چسب Curagard از ترکیب متعادل دو نوع مواد با یکدیگر تشکیل شده است:

مواد پلیمری: تامین کننده قدرت بالای چسبندگی چسب و همچنین حفظ انسجام و یکپارچگی آن هستند.

مواد هیدروکلوییدی: تامین کننده قدرت جذب رطوبت در چسب هستند.

از دیگر خصوصیات چسب Curagard این است که جنس آن الاستیک است، یعنی انعطاف ‏پذیر است و بنابرین می‏تواند با حرکات بدن تطابق یابد و استومیت از این نظر احساس راحتی می‏کند

چسب رولتي Alterna

چسب Alterna یک چسب منحصر به فرد در دنیا است. این چسب از ترکیب مارپیچی دو نوع چسب مختلف با یکدیگر تشکیل شده است، که به صورت دایره‏ های تیره و روشن یک‏ درمیان دیده می‏شود و برای همین چسب رولتی نام گرفته است.

دایره‏ های روشن‏ چسبی است که در آن خصوصیات مربوط به جذب رطوبت و برداشتن ملایم برجسته ‏تر شده است و دایره‏ های تیره چسبی است که از قدرت چسبندگی بالایی برخوردار است. به این ترتیب ترکیب این دو چسب به صورت رولتی مجموعه نیازهای استومیت را به شکلی متعادل فراهم می‏کند.

چسب رولتی Alterna یک چسب ترموپلاستیک است، یعنی بر اثر حرارت بدن، خود را در چین و چروک‏ های پوست رها می‏ کند و کاملا با فرو رفتگی و برآمدگی‏ های پوست تطابق می ‏یابد. به این ترتیب سطح وسیع‏ تری از تماس بین چسب و پوست به دست می‏ آید و بدون نیاز به قدرت چسبندگی بیش از حد، ایمنی کافی تامین می‏گردد.

چسب رولتی آلترنا با داشتن پکتین (Pectin)، امکان حفظ pH پوست را در حد مطلوب، که بین 5 و 6 است، فراهم می‏کند.

یکی از زیر مجموعه‏ های چسب آلترنا، چسب رولتی آلترنا اکسترا (Alterna Extra) است که در برابر خوردگی مقاومت بیشتری دارد.

 

چسب رولتی Alterna Extra

 

چسب Alterna Extra به همان صورت رولتی است، اما فرمول و خصوصیات چسب آن تفاوت ‏هایی دارد. در چسب رولتی Alterna Extra ویژگی مقاومت در برابر خوردگی و حفظ انسجام در تماس با مواد دفعی ارتقاء یافته است. به این ترتیب چسب رولتی Alterna Extra چسبی مناسب برای افراد یوروستومی‏ و ایلئوستومی‏ است، زیرا مواد دفعی در این افراد بسیار خورنده و آسیب رساننده به پوست هستند.

چسب رولتی Alterna Extra ظاهری شفاف دارد و قدرت چسبندگی و همچنین انعطاف‏ پذیری آن از سایر چسب‏ ها بیشتر است.

برش چسب

چسب بعضی از انواع کیسه ‏های استومی از قبل بریده و آماده است، مثلا به اندازه 50 یا 60 میلی‏متر. استفاده از این کیسه ‏ها توصیه نمی‏شود، مگر آن که شکل استوما کاملا گرد و اندازه آن متناسب با دهانه چسب کیسه باشد. از آنجا که به ندرت چنین حالتی پیش می‏ آید و اغلب اوقات استوما دقیقا گرد یا متناسب با آن اندازه دقیق نیست، چسب کیسه‏ های استومی باید به شکل یا اندازه دلخواه بریده شود. روی چسب این کیسه ‏ها دوایر مدرج چاپ شده است تا به ترسیم الگوی شکل استوما و برش چسب کمک کند. برداشتن الگوی استوما و برش چسب کیسه نیاز به آموزش توسط پرستار استومی دارد

تحدب چسب

در سیستم دو تکه کلوپلاست یک ویژگی دیگر نیز برای چسب پایه وجود دارد، که شکل آن از نظر تحدب است. در حالت عادی و برای استوماهای طبیعی، از چسب پایه ‏ای استفاده می‏شود که صاف و مسطح است. اما بعضی اوقات، استوما هم‏ سطح با پوست یا حتی فرورفته است، یا این که اساسا در یک فرورفتگی یا چین شکمی قرار گرفته است.

در چنین حالتی بهتر است از چسب پایه ‏ای استفاده شود که محدب است. این نوع چسب پایه کانوکس (Convex) نام دارد. چسب پایه کانوکس باعث وارد شدن فشار اندکی به دور استوما می‏شود و استوما را قدری بیرون می‏ آورد تا تخلیه مستقیم مواد دفعی به داخل کیسه بهتر صورت گیرد و ترشحات به زیر چسب نشت نکنند.

چسب پایه کانوکس ممکن است به صورت کانوکس ملایم (Light Convex) باشد، که برای استوماهای هم‏ سطح با پوست مناسب است، یا کانوکس عمیق (Deep Convex) باشد، که برای استوماهای فرورفته مناسب است.

در اغلب مواردی که نیاز به چسب پایه کانوکس وجود دارد، استفاده از کانوکس ملایم کفایت می‏کند و نباید بی‏ جهت گزینه کانوکس عمیق را انتخاب کرد. در هر صورت انتخاب و استفاده از چسب پایه‏ های کانوکس باید با راهنمایی و تحت نظر پرستار استومی انجام گیرد، زیرا در غیر اینصورت ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد.

 

رنگ كيسه

كیسه‏ های استومی شفاف یا مات هستند. اغلب استومیت ‏ها استفاده از کیسه ‏های مات را، که محتویات داخل کیسه قابل مشاهده نیست، ترجیح می‏دهند. با این وجود در مواردی نظیر روزهای اولیه بعد از عمل جراحی، که نیاز به مشاهده و معاینه مکرر استوما و محتویات داخل کیسه استومی توسط پرستار استومی وجود دارد، کیسه استومی شفاف ضرورت دارد. به همین دلیل کیسه‏ های Post-Op همواره شفاف هستند

 

نحوه تخليه

کیسه ‏های استومی از نظر نحوه تخلیه سه نوع هستند:

1.       کیسه ‏های بسته

قابل تخلیه نیستند و پس از پر شدن باید به دور انداخته شوند. این کیسه ‏ها بیشتر توسط افراد کلستومی، که مواد دفعی آنها سفت است، مصرف می‏شوند.

 

2.       کیسه ‏های ته‏ باز

در این نوع کیسه‏ ها دریچه‏ ای در انتهای کیسه وجود دارد که امکان تخلیه کیسه را در حالی که همچنان روی بدن قرار دارد، فراهم می‏کند. انتهای کیسه‏ های ته ‏باز به کمک یک نوار پلاستیکی چسب دار که چند بار تا زده می‏شود، بسته می‎‏گردد.

کیسه ته ‏باز برای افراد ایلئوستومی گه مواد دفعی آنها شل و خروج آن مکرر است، مناسب است. اما بسیاری از کلستومی ‏ها نیز استفاده از کیسه‏ های ته‏ باز را، عمدتا به دلیل صرفه اقتصادی، ترجیح می‏دهند.

3.       کیسه‏ های شیردار

کیسه‏ های شیردار برای افراد یوروستومی استفاده می‏شود، تا بتوانند به دفعات ادرار جمع ‏آوری شده در کیسه را تخلیه نمایند. هنگام خواب شبانه افراد یوروستومی می‏توانند انتهای کیسه خود را به یک کیسه ادرار متصل کنند، تا نگران پر شدن حجم کیسه نباشند.

کیسه‏ های Post-Op نیز که بعد از عمل جراحی استومی استفاده می‏شوند، شیردار هستند. زیرا در روزهای اولیه بعد از عمل جراحی مواد دفعی استومی به صورت مایع و پر حجم است.

 

فيلتر

دفع گاز از استوما به ویژه در افراد کلستومی یکی از نگرانی ‏های این افراد است. گاز خروجی از استوما باعث می‏شود که کیسه باد کند. در کیسه‏ های ته ‏باز خالی کردن باد کیسه با باز کردن انتهای کیسه به راحتی امکان‏پذیر است، اما در کیسه‏ های بسته این امکان وجود ندارد. برای رفع این مشکل کیسه های بسته به فیلتر مخصوصی مجهز هستند که ضمن اجازه عبور گاز و تخلیه آن، بوی آن را می‏گیرند و مانع انتشار بو می‏شوند. فیلترهای کیسه‏ های کلوپلاست به صورت چند لایه و دارای ذغال مخصوص خنثی کننده بو هستند.

ممکن است بعضی کیسه‏ های ته‏ باز نیز به عنوان یک مزیت اضافی دارای فیلتر باشند.

در دوره اولیه بعد از عمل، از آنجا که خروج گاز از استوما نشانه خوبی از فعالیت روده است و باید آن را زیر نظر داشت، بنابرین کیسه ‏ای که در این مرحله استفاده می‏شود باید بدون فیلتر باشد تا امکان مشاهده خروج گاز را فراهم کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سیستم بسته شدن مکانیکی آلترنا باعث می شود کیسه مطمئنا بر روی چسب پایه متصل شود. یک صدای “کلیک” به هنگام اتصال، شما را از قفل شدن کیسه بر روی پایه مطمئن می سازد.

قبل از قفل کردن کیسه بر چسب پایه، شما می توانید کیسه را بدون جدا کردن، از روی چسب پایه بچرخانید و در هر موقعیتی که دوست دارید قرار دهید و سپس آن را در همان موقعیت بر چسب پایه قفل کنید.

کیسه می تواند هر موقع که دوست دارید تعویض شود و نیازی نیست برای هر بار تعویض کیسه چسب نیز تعویض گردد.

چسب های کلوپلاست می تواند با انواع کیسه های دوتکه ته باز، ته بسته و شیردارکلوپلاست استفاده شود. این چسب ها شامل چسب های استاندارد و اکسترا (مقاوم) و با درجه تحدب متفاوت (مسطح، محدب ملایم و محدب عمیق) می باشد. این چسب ها قابل برش، به هر اندازه ای که بخواهید، است.

چسب مارپیچی، ایمنی و سازگاری با پوست

چسب مارپیچی آلترنا ترکیبی از موادی است که برای ایمنی و محافظت از پوست شما طراحی شده است. این ساختار مارپیچ برای شما:

چسبیدن مطمئن به پوست

جذب رطوبت از پوست، سازگاری با پوست و حفاظت از پوست

را فراهم می کند.

آلترنا اکسترا، محافظت مضاعفی را در مقابل مواد خروجی آسیب رسان ایجاد می کند. این چسب برای افراد با ایلئوستومی یا یوروستومی که مواد خروجی از استومایشان خورنده تر است و باعث خورده شدن سریع چسب های استاندارد می شود، مناسب می باشد.

تحدب چسب

چسب های آلترنا در دو سطح تحدب مختلف طراحی شده است تا به استوماهایی که مدیریت کردن آنها دشوار است، برایب مثال استوماهای همسطح، فرورفته یا استوماهایی که در یک چین شکمی قرار گرفته، کمک کند. این چسب ها، فشاری را روی پوست اطراف استوما وارد می کند که باعث بیرون زدن استوما و جلوگیری از نشت مواد خروجی می شود.

محدب ملایم

مناسب برای استوماهای هم سطح یا با فرورفتگی کم که با وارد کردن فشار اندکی به شکم، باعث اطمینان از چسبندگی کیسه و جلوگیری از نشت می شود.

محدب عمیق

مناسب برای استوماهای فرورفته یا استوماهایی که در چین شکمی یا محل یک زخم قرار گرفته اند که با وارد کردن فشار متوسط تا زیاد به شکم، باعث اطمینان از چسبندگی کیسه و جلوگیری از نشت می شود.

نمایش به عنوان گرید لیست
مرتب سازی بر اساس
نمایش در هر صفحه

چسب پایه کد 1428 آلترنا کانوکس محدب (14283)

5708932432498
چسب پایه کد 1428 آلترنا کانوکس محدب کلوپلاست چسب استومی 1428 محدب محدب قابل برش کد 14283
161,000 تومان

چسب پایه کد 1426 آلترنا کانوکس محدب کلوپلاست (14263 )

چسب پایه کد 14263 آلترنا کانوکس محدب کلوپلاست چسب استومی 14263 محدب محدب قابل برش
161,000 تومان

چسب پایه 2833

5708932432450
چسب پایه صاف جهت اتصال کیسه دو تکه مدفوعی و ادراری
138,000 تومان